Stres ve Nefes

Ocak 5, 2019 by

Stres ve Nefes

Stres ile hayatımızın her adımında karşılaşabiliyoruz. Eş / partner uyumsuzlukları, beklentiler, finansal kaygılar, çocukları iyi şekilde yetiştirmeye çalışmak, trafik, yetişmeyen / son dakika işler, fazla gelen sorumluluklar, rekabet, ailedeki sıkıntılar gibi zorlayıcı konularla yüz yüze geldiğimizde ruhsal olarak geriliriz. Bu gerilim adı “stres” tir. 
Stres ile karşılaştığımızda korku ve heyecan duyguları ile kalp atışımız hızlanır ve nefes alışverişimiz değişir. Stres ile karşılaştığımızda bu fizyolojik etkilerin kontrolü bizde değildir. Otomatik olarak ortaya çıkan bu fizyolojik tepkileri sinir sistemimizdeki bir takım bağlantılar tetikliyor. Sinir sisteminin bu otomatik tepkileri yönettiği bölüme Otonom Sinir Sistemi deniliyor. Bu sistem ikiye ayrılıyor. Sempatik ve parasempatik sinir sistemleri. Stres ile karşılaştığımızda devreye sempatik sinir sistemi girerken, sakin ve huzurluyken devrede olan sinir sistemi parasempatik olandır.

*Sempatik sinir sistemi stres anında 3 komut veriyor. Kaç, savaş ya da don. Teorik olarak bu yararlı bir tepkidir, zira tek niyeti bizi hayatta tutmaktır.
*Parasempatik sinir sistemi 2 komut veriyor: dinlen, sindir

Vagus Siniri; beynin arka kısmında medulla oblongata ve kaudal ponstan başlayan 10. kraniyel sinirdir. Organlara parasempatik motor sinyallerini iletir. Bu nedenle kalp damar, solunum  ve sindirim sistemlerinde büyük rol alır. Vagus Siniri, rahatlamamızı, zihinsel dinginliğe ulaşmamızı, stresle baş etmemizi ve daha kaliteli bir yaşam için mutlu hissetmemizi sağlayan kısım burasıdır.

Bu mucizevi siniri aktive ederek rahatlamak için doğru nefes almak gerekir. 
 

error: Content is protected !!