Meditasyon Mucizesi diye bir şey var mı?

25 Haziran 2019 by

Meditasyon Mucizesi diye bir şey var mı?

Meditasyon Nedir?

Bilimsel bir zihni eğitme tekniğidir (mind training). Zihninize, bedeninize ve ruhunuza  odaklandığınız o meditasyon anında, zihinden geçen düşünceleri ve duyguları farkedip onlarla olan ilişkiyi tesis etme, değiştirme tekniğidir.

 Neden Meditasyon yapmalıyız?

Meditasyonun insan sağlığına sayısız faydası kanıtlanmıştır. 

  • Stres ile baş etmede en etkili yöntemlerden biridir. Stres seviyesini azaltır. 
  • Uyku problemlerini azaltır. 
  • Bilimsel olarak kaygıyı azalttığı ve erken yaşlanmayı önlediği klinik olarak ispatlanmıştır.
  • İlişkilerimize -ailemiz, çocuklarımız, arkadaşlarımız- kaliteli bir şekilde dikkatimizi vermemizi sağlar. 
  • Yaşadığımız dikkat dağıtıcı dünyada odaklanma becerimizi arttırır. 
  • İçimizde sürekli konuşup duran kendimize ait negatif seslerimizi azaltmada yardımcı olur. 

 Nasıl meditasyon yapılır?

En doğru yolu; oturarak ve nefesi takip ederek yapmaktır. Sırtımız dik, genellikle gözlerimiz kapalı ve yüzümüzde hafif bir gülümse ile oturmak işimizi kolaylaştırır. Birçok insan meditasyon yaparken uyuyakaldığını söyler. Tam da bu yüzden meditasyon oturarak yapılırsa uykuya dalış çok kolay olmaz.

Vietnamlı Zen Ustası Thich Nhat Hanh meditasyonda oturmayı şöyle tarif eder: “Otururken hem bel kemiğinizi dik tutun hem de bedeninizi rahat bir pozisyona getirin. Otururken duruşunuz rahat ve dengeli olursa uzun bir süre oturabilirsiniz. Bedeninizin sağlam durması zihninizin de sakin kalmasına yardım eder. Yani dengeli bir duruş bedeni de zihni de etkiler”

Meditasyon yapmak düşünceleri durdurmak demek değildir. Tam tersi düşünceleri belli bir mesafeden izlemek demektir. Günde 60.000 düşünce gelir ve gider. Bu düşüncelerin %5’i yaşamımızı idame ettirebilmemiz için gerekli düşüncelerdir. Dolayısıyla düşünceyi durduramayız, durdurmamalıyız. Meditasyon tam anlamıyla gelen düşüncenin farkına varmak fakat ona takılmadan, onu sahiplenmeden gelip gitmesine izin vermek demektir. Meditasyon yaparken 2 temel ihtiyacımız var: farkındalık ve nefes!

 Meditasyon Mucizesi:

Harvard Tıp Fakültesinde meditasyon üzerine yapılan araştırma, meditasyon yaparken beynin hafıza, empati ve stresle ilgili bölgelerinde ölçülebilir yapısal değişiklikler olduğunu, meditasyon ardından insanların daha iyi hissettiğini ortaya koydu. **Araştırma ekibinden Sara Lazar, “Meditasyon denince insanın aklına huzurlu olmak ve fiziksel olarak gevşemek geliyor. Oysa meditasyonun, bunlara ek olarak gün boyu süren mental ve psikolojik faydaları da var. Beynin yapısındaki değişiklikler bunu ispatlıyor” diyor.

 Meditasyon sadece oturarak yapılmaz. Meditasyon yapmanın pek çok çeşidi vardır. Ayrıca farkındalıkla yaptığımız her aktivite meditasyon uygulamasıdır. Örneğin, örgü örmek ya da bahçeyi sulamak hatta bulaşık yıkamak 

** https://www.washingtonpost.com/news/inspired-life/wp/2015/05/26/harvard-neuroscientist-meditation-not-only-reduces-stress-it-literally-changes-your-brain/?noredirect=on&utm_term=.55b355881c4b

 

error: Content is protected !!