Fazla ve sık nefes almak iyi midir?

Nisan 23, 2019 by

Fazla ve sık nefes almak iyi midir?

-Fazla nefes aldığımızda hiperventile oluruz. “Hiper” fazlalık ifade eden bir sözcüktür. “ventile” ise havalandırmak anlamında kullanılıyor. Hiperventilasyon; gereğinden fazla hava almak demektir. 

-Sürekli fazla nefes alıp verdiğimizde kronik  hiperventilasyon yaşarız. Hiperventilasyon sendromu, akut veya kronik olabilen, vücudun ihtiyacından fazla aşırı miktarda ve hızlı nefes alıp verme olarak tanımlanır. 

-Hiperventilasyon sendromu, sıklıkla yoğun bir korku veya anksiyete kaynaklı meydana çıkar. Bu sendromun nörolojik etkileri: baş ağrısı, hafızada zayıflama, anksiyete, gerginlik, asabiyet, depresyon, stres, uyku bozukluğu, konsantrasyon eksikliği olarak görülür. Bozulan nefes anksiyeteyi, depresyonu güçlendirir.

-Nefes aldığımızda oksijen alırız, ancak her nefes verdiğimizde karbondioksit veririz. Bu da bizim kan ve hücre dokularımızdaki Co2 oranının düşmesi anlamına gelir. Kandaki oksijenin dokulara dağılması kandaki Co2 oranına bağlıdır. Fazla nefes aldığımızda doğru oksijenlenemeyiz.(Bohr Etkisi) Oksijenlenemediğimiz için fazla ve sık nefes doğru bir nefes değildir.

 

error: Content is protected !!