Burun Nefesi çok mu önemli?

Mart 22, 2019 by

Burun Nefesi çok mu önemli?

Doğru nefes yada fonksiyonel nefes, burundan alınan ve verilen nefestir. Burunun iç yapısında eşsiz bir filtre bulunmaktadır. Bu filtre sayesinde tüm mikroplar vücuda girmeden ayrışmış olur. Burundan alınan nefes sırasında diyafram çalışır. Diyafram kası ile solunum kaslarımızın arasında bağlantı vardır. Burundan alınan nefes, diyaframı çalıştırdığı için akciğer tam kapasite çalışmış olur ve bu sayede her nefes alışta yaklaşık 500 ml hava içeri alınır. 

Burundan nefes almanın diğer önemli yanı: Nitrik Oksit Molekülüdür. 1998 de, diğer iki bilim adamıyla birlikte; Dr. Louis Ignarro Fizik/Tıp dalında, Nobel Ödülü’ne layık görüldü. Nitrik oksit, burundaki sinüzlerde de bulunur. 

Fonksiyonel nefes nasıl olmalı?
* Ağız solunum yerine burun solunum
* Göğüs nefesi yerine diyafram nefesi
* İç çekme yerine düzenli solunum
* Eforlu ve zorlu solunum yerine sakin nefes
* Fazla nefes yerine yavaş nefes

Aldığımız hava akciğerlerde alveoller yoluyla hava keselerine oksijen olarak birikir. İçinde hemoglobin bulunun kırmızı kan hücresi alveollerdeki oksijeni hücre ve dokulara taşır. Ancak oksijenin taşınması kandaki karbondioksit oranına bağlıdır. Kanda CO2 %5 oranında bulunmalıdır. Çok fazla nefes alıp verdiğimizde, oksijeni içeri almış oluruz ancak CO2 de vücudumuzdan çıkmış olur. Kanda CO2 nin eksik olduğu hallerde doğru oksijenlenemeyiz. Bunun sebebi de “Bohr Etkisi” olarak bilimde yer bulmuştur. Dolayısıyla doğru nefes almadığımızda pek çok hastalığa davetiye çıkartmış oluruz.

 

error: Content is protected !!