Vagus Siniri nedir?

18 Mart 2019 by

Vagus Siniri nedir?

Otto Loewi, Nobel Ödülüne sahip Alman fizyolojist, 1921 yılında Vagus Sinirini uyarmanın ilginç etkisi olduğunu keşfetti:
Bu sinir uyarıldığı zaman kalp atışı yavaşlıyor ve vücut çok özel bir madde salgılıyordu. Loewi, bu maddeye “Vagusstoff” adını verdi.
Vagus maddesi” özel bir nörotransmitter.. Bilim insanları tarafından keşfedilen ilk nörotransmitter olan bu madde, “asetilkolin” olarak biliniyor. Asetilkolin, sinirlerin birbirleriyle iletişimini sağlıyor. 🌿Vagus Siniri, başka neler yapar?
1.Parasempatik sinir sisteminin arkasındaki itici güçtür; dinlenme, sindirim ve rahatlama gibi durumların düzenlenmesinden sorumludur.
2.Sevgi ve annelik hormonu olan oksitoksin hormonunun salgılanmasını artırır.
3.Beyinde anksiyete ve depresyon kontrolünü sağlar
4.Karaciğer ve pankreas fonksiyonlarını düzenler.
5.Empati kurmamıza yardımcı olur.
6.Hıçkırığı durdurur.
7.Kalp dostudur

8.Yemek yedikten sonra, vücudumuz besini sindirmek için çok fazla enerji kullanır. Vagus Siniri, vücudun rahatlama potansiyelini artırır ve bu rahatlama da çoğunlukla uyku hissiyle sonuçlanır.

9.Sindirim sistemini düzenler.

10.Kalp atışını düzenler, böylece fazla heyecanlanmanız önlenmiş olur.
11.Bağışıklık sisteminizi ve hücrelerinizin yenilenmesini de düzenler.
12. Bir başka fonksiyonu ise tok tutmasıdır. Sindirim sistemiyle yakından ilişkili olduğu için düzenleyici bir rolü de vardır.
13.Vücudumuzun akciğerler ve sindirim yolunun parasempatik kontrolünden sorumludur.

Özetle Vagus Siniri enerjimizin depolanması – korunması ve yenilenmesi yani parasempatik sistemin temel taşıdır. Gördüğünüz gibi rahatlama, tokluk, kilo, stres gibi her türlü konu bir şekilde Vagus Siniriyle ilişkilidir.

error: Content is protected !!