Beden & Doğru Nefes

Mart 18, 2019 by

Beden & Doğru Nefes

Nefes deyip geçiyoruz ancak nefes aldığımızda vücudumuzda pek çok faaliyet oluyor. Nefes aldığımızda havanın izlediği yol:

Atmosferdeki havayı burnumuzdan içeri alıyoruz ve bu havanın içindeki oksijen akciğerimize ulaşır.  Ardından akciğerde bulunan bronş ve bronşçuklardan geçtikten sonra alveollere ulaşır. Alveolller oksijenin kana karışmasını sağlar. Kırmızı kan hücresi ve hemoglobin sayesinde tüm vücudu dolaşarak oksijenlenme gerçekleşir.

Kandaki oksijen 2 şekilde taşınır: oksijenin %2 si kanda bulunur, %98’i ise kırmızı kan hücresi içindeki hemoglobin ile taşınır.

Diyafram akciğerlerin hemen altında yer alan bir kastır. Bu kas, kalp ve akciğeri diğer tüm organlardan ayırmıştır. Elastik bir yapıya sahiptir ve nefes almadığımızda bir kubbe gibi yukarıda durur. Nefes aldığımızda ise 4-10 cm aralığında aşağıya doğru hareket eder. Diyaframın bu hareketi ile organlarımıza doğal bir  masaj olur. Masaj olan organ aktive olur ve doğru çalışır.

Boğazımızda bulunan 20 adet kas solunum yolunu açmak ve geniş tutmak için dizayn edilmiştir. Bu kaslar ise diyaframımıza bağlıdır. Burun nefesi diyaframı doğal olarak diyaframı hareket ettirme becerisine sahiptir.

error: Content is protected !!